SS 2020

Chloé kevät-kesä 2020 mainoskuva. Valokuvannut David Sims.

Spring-summer, kevät-kesä vuonna 2020. Tämä vuosiluku kuulostaa niin scifiltä ja futuristiselta. Kevätmuoti on kuitenkin tuulahdus entiseltä, sillä 70-luku on yksi kevään trendeistä. Minusta tuntuu, että tämä seventies-vibe ja bohomaisuus on usein kesämuodin kartalla. Mieleen tulee heti ruskea mokkanahka, leveät lahkeet ja korokepohjasandaalit. Nämä saavat mielikuvituksen liikkeelle ja aivan kuin aistisi jo kuivan rantahiekan ja kuuman kesäkadun tuoksun.

Tänä keväänä boho-tyyli nähdään astetta hienostuneempana. Valkoisten puuvillaisten kesämekkojen lisäksi mukaan mahtuu paljetteja, laadukkaita kankaita, silkkiä ja sifonkia.

Selailtuani kevään muotilehtiä, katsottuani kesäiset mainoskampanjat ja lintujen laulun säestämät muotinäytökset, bongasin itseäni miellyttävimmät trendit kevät-kesä 2020 mallistoista: 1) 70-luku 2) housupuvut 3) leveät lahkeet 4) pastellivärit 5) liivit 6) tropiikin kuviot.

Aamukahvi ja Elle-lehti (UK helmikuu 2020).

Mitä pitäisit pastellin värisestä kukkakuosista leveälahkeisena housupukuna? Aika söpö, mutta ei kovin pitkäaikainen trendi. Ehkä jättäisin ostamatta ja suosisin monikäyttöisiä ja aikaa kestäviä valintoja. Esim. yksivärisen housupuvun housuja ja takkia voi käyttää niin yhdessä kuin erikseen. Näin saa luotua monta eri lookia, vaikkapa yhdistämällä pastellin värisen jakun farkkuihin, sortseihin tai mekkoon.

Helmikuun Elle (UK) ja kevään pastellipuvut.

Viime kesänä tein secondhand-löytönä mustan liivin. Osasin vainuta jo sen tulemisen. Liivi on sellainen, joka tulee ja menee, välillä siihen kyllästyy ja välillä se näyttää taas uudelta.

Etron mainos Harper’s Bazaar -lehdessä (UK maaliskuu 2020).

Ajattelin käyttää liiviä tulevana kesänä, vaikka valkoisen, hieman bohotyylisen pitkähihaisen paidan päällä. Laittaisin farkkusortsit jalkaan ja asustaisin kokonaisuuden ruskeilla sandaaleilla ja ruskealla pitkähihnaisella laukulla. Hiukset olisi hieman laineilla ja meikki olisi kevyt, aurinkopuuteri loisi ruskettuneen vaikutelman ja boheemi kesätyyli olisi siinä!

Tähän kokonaisuuteen vielä rannekoru ja laukku.

Ihana kevätmuoti! Valittavaksi jääkin olisiko tulevan kesän tyylinä skarppi pastelli housupukunainen vai rento 70-luvun farkkumimmiä jäljittelevä kesälomalainen. Kummallekin tyylille löytynee aikansa ja paikkansa.

Kumpi olisi enemmän sinun mieleen? Vai houkuttaako tropiikki?

Kun matka tropiikkiin on estynyt, tropiikin teeman voi tuoda kotiin tai pukeutua siihen. Ananakset, palmunlehdet, papukaijat ja kukat. Vehreyttä ja vihreyttä lämpöisen tropiikin tyyliin. Viidakkokuumeessa näyttää olevan ainakin Dolce & Gabbana.

Dolce & Gabbana kevät-kesä 2020 mainoskuva. Valokuvannut Branislav Simoncik.

Näihin kuvioihin voisi pukeutua vaikka viikonloppuisin. Varaudunkin näihin printteihin siltä varalta, jos kesä on muuten viileä. Kuulen jo viidakon rytmit korvissani.

Dolce & Gabbana’s jungle fewer guarantees heat in the summer streets. ”The Sicilian jungle is in our DNA”, Italian designer couple have said of their collection. Their spring-summer 2020 collection is colourful, bright and I’d say fresh. Fresh like fresh pineapple juice. Just get your khaki jacket and shorts and get ready for the safari!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s